Fotografia panoramiczna – wszystko co musisz wiedzieć

Lemur Studio > Blog  > Fotografia panoramiczna – wszystko co musisz wiedzieć

Fotografia panoramiczna – wszystko co musisz wiedzieć

Z definicji, panoramą w fotografii nazywamy zdjęcie obejmujące znaczny wycinek horyzontu, w którym stosunek krótszego, do dłuższego boku jest większy niż 1 : 1,6. Najbardziej popularnym obecnie formatem panoram, jest panorama sferyczna 360, ponieważ to na takim zdjęciu, widoczny jest absolutnie każdy fragment przestrzeni wokół aparatu. To dzięki niej możliwe staje się wykonanywanie tzw. wirtualnych spacerów.

Podział zdjęć panoramicznych

My wychodzimy z nieco innego założenia, mającego o wiele więcej wspólnego z praktyką. Zdjęciem panoramicznym możemy nazwać dowolnej wielkości zdjęcie, na którym obszar zapisanej fotografii jest większy, aniżeli złapany przez aparat lub kamerę pełnoklatkową (czyli z matrycą światłoczułą, o powierzchni 36 na 24 mm, której podstawą standardu jest rozmiar pojedynczej klatki ze starej taśmy filmowej) z teoretyczną ogniskową, o wartości 0 mm. Praktycznie każde zdjęcie, wykonane obiektywem o nieskorygowanej dystorsji, tzw. “rybim okiem” możemy nazwać panoramą, ponieważ istnieją takie obiektywy tego typu, które są w stanie zapisać fotografię o polu widzenia przekraczającym 180-220 stopni. Szeroko pojęte zdjęcia panoramiczne możemy również podzielić wg wielu innych kryteriów. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie podejście ma dany fotograf. Panoramiczny format zdjęcia nie zawsze sprawia, że jest ono czytelne na pierwszy rzut oka, np. fotografia panoramiczna 360 jest odkształcona w tak daleko idący sposób, że staje się praktycznie bezużyteczna, jeśli celem jej przeznaczenia nie jest wejście w skład wirtualnego spaceru. Ewentualnym wyjątkiem może być stworzenie wariacji na temat panoramy 360 – zdjęcia o odwzorowaniu stereograficznym, tzw. “mała planeta”. Wykonane w ten sposób ujęcia prezentują się najlepiej, jeśli wykonywane są w plenerze i przedstawiają jakiś ciekawy element krajobrazu lub zabytek, który docelowo będzie górował nad resztą prezentowanej przestrzeni.

W jaki sposób wykonywana jest panorama?

Istnieje szereg rozwiązań automatycznych. Nawet zwykły smartfon wyposażony w aplikację Google Street View jest w stanie wykonać użyteczną do pewnego stopnia panoramę sferyczną. W poniższym opisie skupimy się jednak na sposobie wykonywania profesjonalnego zdjęcia, z którego w ramach wirtualnego spaceru będziecie mogli korzystać przez długie lata. W zależności od tego, z jakiego sprzętu będzie korzystał fotograf, na taką ilość pojedynczych ujęć przestrzeni będzie musiał się zdecydować. Najbardziej newralgicznymi pod tym kątem czynnikami są: powierzchnia matrycy światłoczułej, długość ogniskowej obiektywu oraz pole widzenia obiektywu. Dodatkowo, aby stworzyć zdjęcie sferyczne o bardzo wysokiej rozdzielczości fotograf może zdecydować się na wykonanie większej ilości zdjęć, niż jest to konieczne. Kolejnym aspektem są kwestie związane z jakością zdjęć. Jeśli chcemy, aby nasz wirtualny spacer przypominał prawdziwą wycieczkę po obiekcie, musimy zadbać, aby każdy szczegół był widoczny w ten sposób, w jaki widziałoby go ludzie oko. W tym celu musimy zadbać o jak najdokładniejsze i najlepsze odwzorowanie jasnych, oraz ciemnych fragmentów pomieszczenia. Aby to uczynić, wykorzystać należy technikę HDR. Polega ona na tym, aby każdy z fragmentów fotografowanej przestrzeni ująć na kilku zdjęciach, na których ustawimy różne parametry czasu ekspozycji. Następnie składamy je w jedną całość, wybierając tylko te najlepiej oświetlone piksele. W taki właśnie sposób powstaje panorama 360. Google, jako firma zajmująca się hostingiem spaceru narzuca swoje ograniczenia co do wielkości  publikowanych zdjęć, będących elementem wirtualnych spacerów, jednak dzięki przedstawionej technice możemy uzyskać najwyższą możliwą do publikacji rozdzielczość, która gwarantuje doskonałą jakość przez długie lata.

W jaki sposób składana jest panorama 360?

Istnieje bardzo wiele różnego typu płatnych narzędzi, za pomocą których możemy składać pojedyncze zdjęcia fragmentów przestrzeni, w jedną całość tworząc tym samym panoramę sferyczną. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z najbardziej znanych programów, pochodzących ze stajni firmy Adobe – mowa oczywiście o Photoshopie. Drugim bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oprogramowanie dedykowane zdjęciom panoramicznym – Autopano Giga, firmy Kolor. Dzięki niemu, możemy określać dziesiątki różnego typu parametrów, co pozwala nam osiągnąć dokładnie taki efekt, jakiego oczekujemy.